Yeni Umutlar Yeni Yıl.. Nesrin KILAVUZ

Yılbaşı veya yeni bir yıl. Yani 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece.
Bir yılın bitiminin ve yeni bir yılın başlangıcının kutlandığı kültürel bir olay. Noel’le alakası yoktur.
Yeni yepyeni bir yıl, yeni umutlar, yeni hayaller, yeni güzellikler, yeni başlangıçlar ve geleceğe dönük planlar. Her ülke ve her kültür kendi inançlarına göre ve değerlerine göre yeni yılı karşılar. Çocukluğumdan beri yılbaşı yaklaşırken herkes gibi benim içimide tatlı bir heyecan kaplıyor. Çok severim yılbaşını.
Evimde akrabalar ve dostlarla kutlamayı daha çok severim. Günler öncesinden başlar koşturmaca, alışveriş. İmece usulü, özenle hazırlanan yemekler, kocaman sofralar, mis gibi kokan hindi dolması. Kestane (mümkünse sobanın üstünde) patlamış mısır, en tazesinden kuruyemiş, meyvelerin en güzeli seçilir ve olmazsa olmazımız tombala. Bütçeye göre alınan hediyeler. Yeni yılda saatler 12’yi vurduğunda kapıda nar kırmak çok eski bir adettir.


Yeni yılın bolluk ve bereketli geçmesi dilenir. Nar ne kadar çok dağılırsa bereketin o kadar çok olacağına inandığım için her sene yılbaşında kapımın önünde nar kırarım. Sizlerde yılbaşı gecesi nar kırmayı unutmayın. Yeni yıl hepimize önce sağlık, mutluluk, huzur, umut dolu güzellikler, yüzümüzden gülücük, kalbimizden sevgi, hiç eksik olmasın. Yeni yılınız kutlu olsun. Sevgiler.

 

Nesrin KILAVUZ

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız. Kabul Et Bilgi Al

Gizlilik ve Çerez Politikası
Dil Değiştir